W dniu 26 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Komitetu Strajkowego NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej oraz Prezydium Związku Zawodowego Pracowników Poczty. Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie dotyczące przyszłej współpracy obu organizacji reprezentatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji referendum strajkowego oraz innych potencjalnych akcji protestacyjnych.
Główne ustalenia:
Wspólna Polityka Informacyjna: Obie strony zobowiązały się do prowadzenia skoordynowanej polityki informacyjnej, mającej na celu uświadamianie pracowników.
Akcje Protestacyjne: Ustalono, że omówione działania protestacyjne będą organizowane wspólnie, co pozwoli na lepszą mobilizację i efektywność w walce o prawa pracowników Poczty Polskiej.
Referendum Strajkowe: Organizacje wspólnie zorganizują i przeprowadzą referendum strajkowe, aby uzyskać demokratyczny mandat do podjęcia dalszych działań. Liczymy na wsparcie w tym zakresie innych organizacji związkowych działających w Poczcie Polskiej.
Podpisanie Porozumienia:
W wyniku rozmów zdecydowano o formalizacji podjętych ustaleń poprzez podpisanie odpowiedniego porozumienia. Termin oraz treść porozumienia zostaną ogłoszone w osobnym komunikacie, który pojawi się w najbliższym czasie.
Komitet Strajkowy NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej i Prezydium Związku Zawodowego Pracowników Poczty wyrażają nadzieję, że wspólne działania przyniosą pozytywne zmiany i skutecznie odpowiedzą na potrzeby pracowników Poczty Polskiej.
W dniu 22.05.2024 roku reprezentatywne organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej S.A. skierowały do Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska pismo, której treść można przeczytać i pobrać poniżej.
Walczymy o nasze wynagrodzenia i miejsca pracy. 80 % z nas ma wynagrodzenie zasadnicze na umowę o pracę na pełny etat na poziomie 4 023 zł. (tj. poniżej minimalnego wynagrodzenia w Polsce).
Prowadzone od ubiegłego roku negocjacje płacowe w ramach trwających sporów zbiorowych nie przyniosły żadnych efektów – stąd decyzja o zorganizowaniu legalnego strajku ostrzegawczego zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Strajk ostrzegawczy – Drodzy Klienci,
Liczymy na Waszą wyrozumiałość i wsparcie. Jako Pocztowcy jesteśmy z Wami i dla Was od 466 lat.
Wczoraj nasze organizacje związkowe odbyły spotkanie z stroną pracodawcy w ramach etapu mediacji trwających sporów zbiorowych. W historii działalności związkowej w Poczcie Polskiej nie spotkaliśmy się z tak absurdalną jak złożona wczoraj propozycją. Pracodawca zaproponował zawarcie ze stroną społeczną „swoistego paktu”, uzyskania naszej zgody na zwolnienia grupowe w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy przeznaczyć na podwyżki dla pozostałych Pracowników wg sobie tylko znanych kryteriów. Propozycja ta jest sprzeczna z ideami społecznymi oraz związkowymi i należy ją traktować jako kolejny wyraz lekceważenia Pracowników i reprezentujących ich organizacji związkowych.
Jako odpowiedzialni za Pocztę i jej największy kapitał – Pracowników, oczekujemy do dnia 8 maja 2024 r. na przedstawienie przez pracodawcę propozycji wzrostu wynagrodzeń w trwających sporach zbiorowych.
Równocześnie rozpoczynamy przygotowania do przeprowadzenia dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w dniu 16 maja w godz. 8:00-10:00 zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Strajk ostrzegawczy może zostać odwołany w przypadku przedstawienia przez pracodawcę do dnia 8 maja br. satysfakcjonującej propozycji wzrostu wynagrodzeń. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich Pracowników i wszystkie organizacje związkowe do aktywnego w nim udziału jak również włączenia się w przygotowywane akcje informacyjne.
Celem zrealizowanego badania była ocena zbieżności programów wyborczych ogólnopolskich komitetów wyborczych z programem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych na lata 2022 - 2027.
To trzecia próba oceny zgodności programów partii politycznych z programem OPZZ. Pierwsza edycja Reflektora OPZZ została zrealizowana w 2019 roku przez dr. Karolinę Zioło-Pużuk oraz dr. Bartosza Rydlińskiego, druga edycja w roku 2021 przez dr. Bartosza Machalicę.
ReflektorOPZZ jest projektem realizowanym we współpracy z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, wspieranym przez Fundację im. Friedricha Eberta.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości odliczenia od dochodu składki członkowskiej na rzecz związku zawodowego, z upoważnienia Barbary Popielarz, wiceprzewodniczącej OPZZ, przesyłam w załączeniu informację na temat ulgi podatkowej z tytułu członkostwa w związku zawodowym.
Informacja o sposobie rozliczenia ulgi podatkowej dostępna jest także na stronie OPZZ pod linkiem:
Od 1 stycznia 2022r. można odliczyć (od dochodu przed opodatkowaniem) ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Od 1 lipca 2022 r. roczny limit tej ulgi zwiększył się do 500 zł. Jeżeli składkę związkową potrąca z wynagrodzenia pracodawca, to informację o potrąceniu zamieszcza w PIT-11 (przed wprowadzonymi zmianami potrzebne było dodatkowo oświadczenie organizacji związkowej – obecnie już nie). W innej sytuacji, czyli samodzielnego opłacania składek członkowskich trzeba posiadać dowód wpłaty tych składek na rzecz związku zawodowego. Dowód wpłaty musi zawierać co najmniej: dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty, nazwę organizacji związkowej na rzecz której dokonano wpłaty, tytuł i datę wpłaty oraz kwotę wpłaconych składek.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty w roku 2021 petycją dot. zmiany zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia (dla przypomnienia w załączeniu petycja) zainicjował dyskusję i zmiany w tym zakresie. W naszej ocenie problem najbardziej dotyka pracowników Poczty i pogłębia się z każdym rokiem. Będzie to jeden z kluczowych wątków poruszonych na planowanym w dniu
Związek Zawodowy Pracowników Poczty w dniu 05 stycznia br. wystąpił z wnioskiem do Pana Andrzeja Bodzionego Wiceprezesa Zarządu PP S.A. o przedstawienie wyników badania obciążenia pracą AAOD za rok 2022 (treść wniosku poniżej).
W związku z zakończoną kampanią wyborczą, w oczekiwaniu na wyniki głosowania, Związek Zawodowy Pracowników Poczty przekazuje podziękowanie od naszego kandydata Roberta Czyż.
Oświadczenie Związku Zawodowego Pracowników Poczty w sprawie prowadzenia kampanii wyborczej na przedstawiciela pracowników do Zarządu Poczty Polskiej S.A. V kadencji
Prezydium ZZPP w Warszawie po zapoznaniu się z sytuacją, która zaistniała w ostatnim czasie w trakcie prowadzenia kampanii wyborczej do Zarządu Poczty Polskiej S.A. V kadencji stanowczo sprzeciwia się metodom i formie prowadzonej walki wyborczej oraz próbom wpływania na wyborców poprzez publikacje przez Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność”, różnego rodzaju wpisów dyskryminujących i oczerniających kandydata Roberta Czyża, popieranego przez naszą organizację.
Apelujemy o prowadzenie merytorycznej kampanii, skupionej na wymianie poglądów między kandydatami i wyborcami.
Pozostawmy ocenę sytuacji pracy kandydatów na rzecz pracowników – WYBORCOM.
Niezrozumiałe są dla nas bezpośrednie ataki i zachowanie czołowych działaczy drugiej reprezentatywnej organizacji związkowej działającej w Poczcie Polskiej S.A., która w swoim Statucie w Preambule ma zapisane opieranie swojej działalności na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauce społecznej…
Zaprzestańcie ataków na kandydatów startujących w tych wyborach.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty w dniu 11 marca br. wystosował pismo do Prezesa Zarządu PP S.A. w sprawie planu zatrudnienia na 2022 rok w Regionach Sieci (treść pisma poniżej).
Uruchomiony został proces związany z wyborem przedstawiciela pracowników PP S.A do Zarządu Poczty Polskiej S.A. V kadencji. Kandydatem Związku Zawodowego Pracowników Poczty do objęcia tej funkcji jest ROBERT CZYŻ.
Nasze wspólne działania w szczególności inicjowane przez kol.Roberta Czyż, pracowników i związki zawodowe przyniosły efekt. Jak wynika z opublikowanych odpowiedzi na interpelacje 28221, 27989, 30524, Ministerstwo Infrastruktury po przeprowadzonych analizach doszło do tego samego wniosku co my wszyscy i zaproponowało podwyższenie stawek kilometrówki!!!
W dniu 04 listopada 2021r. Związek Zawodowy Pracowników Poczty złożył w Kancelarii Sejmu petycję w sprawie rozpoczęcia procesu legislacyjnego w zakresie dokonania zmiany Ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. wyłączenia przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika – premii i nagród regulaminowych i uznaniowych.
W dniu 29 października br. Związek Zawodowy Pracowników Poczty zwrócił się z wnioskiem o zwołanie w trybie PILNYM posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury, którego tematem będzie zmiana Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U.poz. 271 z późn. zm.) w zakresie urealnienia stawek tzw. „kilometrówki” obowiązujących od 2007 roku a wprowadzonych Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 23 października 2007r. zmieniającym powołane Rozporządzenie.
Z upoważnienia Piotra Ostrowskiego, wiceprzewodniczącego OPZZ, przesyłam w załączeniu pismo OPZZ z dnia 28 października 2021 r. (znak: OPZZ/PO/190/2021) w sprawie warunków ustalania i sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli, motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Podczas zeszłotygodniowej manifestacji zorganizowanej przez Związek Zawodowy Pracowników Poczty pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, wielokrotnie podnosiliśmy problem braku dofinansowania z tytułu straty na usługach powszechnych świadczonych przez Pocztę Polską S.A.
Manifestacja Pocztowców pod Ministerstwem Aktywów Państwowych połączona z obchodami Dnia Łącznościowca. Szczegóły z przebiegu, fotogaleria wraz z komunikatem Związku
Robert Czyż – nasz przedstawiciel w Radzie Nadzorczej PP SA zwrócił się do Związku Zawodowego Pracowników Poczty o poparcie inicjatywy związanej z urealnieniem stawek tzw. kilometrówki. Nasza organizacja w pełni popiera inicjatywy, które są istotne z perspektywy naszych pracowników, co też czynimy i zachęcamy wszystkich do aktywnego przyłączenia się do tej akcji.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty wystąpił z inicjatywą do wszystkich pracowników Poczty Polskiej S.A., przyłączenia się do akcji wysłania listu do prezesa Spółki oraz petycji do Ministra Aktywów Państwowych.
W załączeniu apel przewodniczącego Sławomira Redmera do pracowników, wzór listu do prezesa i petycji do Ministra Aktywów Państwowych. Sugerujemy, aby indywidualnie za opłatą list wysłać do prezesa, najlepiej jako przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru. W przypadku podpisanych petycji proponujemy, aby je przekazać do przewodniczących poszczególnych Oddziałów ZZPP.
Zachęcamy wszystkich pracowników do przyłączenia się do akcji.
Silne związki zawodowe są istotnym elementem społeczeństwa obywatelskiego, dlatego państwo powinno je wspierać. Skutecznym instrumentem wsparcia może być ulga podatkowa dla członków związków zawodowych, o której OPZZ mówi od wielu lat. Już niedługo, dzięki aktywności i determinacji OPZZ, powinny zostać wprowadzone nowe rozwiązania podatkowe, które zrealizują wniosek naszej centrali.
W dniach 02-03 września 2021 w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Związku Zawodowego Pracowników Poczty.
Pierwszy dzień Zjazdu poświęcony był sprawom wewnętrznym Związku, jak również problemom i sprawom istotnym z perspektywy pracownika, niezbędnym do zakomunikowania stronie pracodawcy w dniu następnym. Za priorytetowe wskazano kontynuowanie rozmów z pracodawcą w zakresie wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, które rozpoczęły się 27 lipca br. w ramach wznowionego sporu zbiorowego z żądaniem wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 400,00 zł. Wynagrodzenia w PP SA są niskie, wzrost wynagrodzeń do poziomu płacy minimalnej, powoduje spłaszczanie wynagrodzeń pozostałych pracowników, pracownicy odchodzą z firmy w poszukiwaniu lepszych perspektyw finansowych. Ponadto, dyskutowano o trwających w ramach powołanych Zespołów, pracach nad Regulaminem Pracy i Regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Sytuacja ekonomiczna Poczty Polskiej i jej polityka kadrowa ze szczególnym uwzględnieniem Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnień grupowych pracowników spółki – przedstawiają: Minister Aktywów Państwowych oraz Prezes Zarządu Poczty Polskiej S.A.
Ostateczne wyniki wyborów przedstawicieli Pracowników Poczty Polskiej S.A. oraz jej jednostek zależnych do Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A. V kadencji.
W dniu 07 czerwca 2021r. Krajowa Komisja Wyborcza Poczty Polskiej S.A. podjęła decyzję o ważności przeprowadzonych wyborów oraz ogłosiła ich ostateczne wyniki.
Do Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A. V. Kadencji wybrani zostali:Magdalena Lebiedź i Robert Czyż.
Wyniki uzyskane przez poszczególnych kandydatów:
1) Czyż Robert – 7836,
2) Gawarecki Leszek – 6893,
3) Lebiedź Magdalena – 8371,
4) Pawłowski Robert – 2057,
5) Świder Jacek – 2888,
6) Wieniecka Katarzyna – 5091.
Frekwencja w wyborach wyniosła 31,67 %.
Zostać ponownie wybranym na kolejną kadencję, w tym trudnym okresie to niełatwe zadanie. Jednak dotychczasowa praca i zaangażowanie Roberta przyczyniły się, że kolejny raz Pocztowcy nie zawiedli, oddając głosy poparcia na Jego osobę. Za co serdecznie dziękujemy!
Gratulujemy Robertowi, życzymy kontynuacji dotychczasowych planów i działań, jak również nowych wyzwań w obszarze Poczty Polskiej SA.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty
Poniżej podziękowania od Roberta:
Serdecznie DZIĘKUJĘ wszystkim Pracownikom Spółki, a szczególnie Członkom Związku Zawodowego Pracowników Poczty za oddane na mnie głosy. Pandemia uniemożliwiła mi osobiste spotkania z pocztowcami oraz prowadzenie kampanii w terenie, wiedziałem jednak że mogę liczyć na Przewodniczących i Członków zarządów oddziałów, którym szczególnie Dziękuję za rekomendację mojej osoby wśród koleżanek i kolegów.
Wybór na II kadencję w RN to zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność. Poczta jest na zakręcie historii, e-listy zastępują listy papierowe tak jak przelewy bankowe wypierają przekazy pieniężne, a dynamiczny rozwój e-commerce zwiększa wolumen paczek. Jak na każdym zakręcie, ważne żeby nie wypaść, a wyjść na prostą. Pomimo wielu zakrętów historii jakie firma spotkała na swojej ponad 460 letniej drodze, Poczta istnieje dzięki PRACOWNIKOM. Konie, powozy, samochody, pociągi, samoloty, automaty, maszyny, (drony ?) – dzięki postępowi jest szybciej, ale to pracownik jest fundamentem firmy usługowej- a taką jest Poczta. Najwyższa pora aby firma zaczęła dbać o pracowników, to wówczas pracownicy zadbają o firmę – i o to będę zabiegał przez kolejną kadencję. Dziękuję za Wasze głosy i zaufanie.
Jednym z elementów promocji Polskiego Ładu było przedstawienie głównych założeń programu przez premiera Mateusza Morawieckiego na plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego (20 maja br.)
Nowy Ład, na ostatniej prostej przemianowany na Polski Ład, to program polityczno-reformatorski rządu Zjednoczonej Prawicy.
-Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego, tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy - mówił premier Mateusz Morawiecki. Do sfinansowania realizacji programu Polski Ład wykorzystane będą środki finansowe z Unii Europejskiej w otrzymane przez Polskę w ramach Krajowego Planu Odbudowy i budżetu na lata 2021 – 2027.
W dniu 19 maja br. odbyło się spotkanie przedstawicieli 40 zakładowych organizacji związkowych, które działają w oparciu o dwie Wspólne Reprezentacje Związkowe (WRZ-15 i WRZ-25). Przypominamy, że w składzie w/w organizacji związkowych jest jedna organizacja reprezentatywna: Związek Zawodowy Pracowników Poczty. Stanowisko i cel strony związkowej jest jednolite – odstąpienie Pracodawcy od planowanych od czerwca br. zwolnień grupowych.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty działając w imieniu i z upoważnienia Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) zrzeszającej 15 zakładowych organizacji związkowych,zwrócił się do wszystkich pozostałych organizacji związkowych w PP SA, o poparcie i wsparcie naszych działań dot. sporu zbiorowego z pracodawcą, w zakresie cofnięcia decyzji o dokonaniu zwolnienia grupowego.
Spór zbiorowy, który prowadzimy z pracodawcą z naszym żądaniem o odstąpienie od realizacji zwolnienia grupowego wkracza w decydującą fazę mediacji, gdyż spotkanie negocjacyjne w ramach rokowań nie przybliżyło stron mających na celu osiągnięcie porozumienia.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty udzielił rekomendacji i popiera kandydaturę Roberta Czyż w wyborach przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A. V kadencji.
W dniu 11 marca br. Sławomir Redmer – przewodniczący ZZPP towarzyszył naszemu kandydatowi, podczas składania dokumentów niezbędnych do rejestracji, w siedzibie Spółki PP S.A.
Serdecznie dziękujemy za wyrażone podpisami poparcie dla kolegi Roberta.
W najbliższym czasie będziemy informować o programie i działaniach naszego kandydata na przedstawiciela pracowników w RN PP S.A. na kolejną kadencję.
Wszyscy sygnatariusze Układu – partnerzy społeczni podpisali protokół dodatkowy do ZUZP, zgodnie z zapisami wydłużony został termin obowiązywania wypłat nagród jubileuszowych i odpraw emerytalno-rentowych o dwa lata tj. 2021-2022.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID- 19) na terytorium Polski, w dniu 17 marca br. przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Poczty, aby wspomóc działania Zarządu PP S.A., zwrócili się do posłów RP o interwencję w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom Poczty Polskiej S.A.
Na podstawie decyzji zarządu Poczty Polskiej o przeznaczeniu dodatkowych środków na płyny dezynfekcyjne informujemy, że Pion Infrastruktury już je zakupił. Dodatkowo pozyskano rękawiczki dla pracowników eksploatacji, dystrybucja już się rozpoczęła.
– Płyny dezynfekcyjne pozyskujemy z dwóch niezależnych źródeł. Zakupione płyny są już zapakowane i skierowane do bezpośredniej dystrybucji na poszczególne urzędy. Dodatkowo pozyskaliśmy rękawiczki dla PPO, PS i POL. Dystrybucja odbywać się będzie na bieżąco, również w weekend, aby najpóźniej w poniedziałek dotarły do wszystkich Pracowników mających kontakt z Klientami – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu sprawujący nadzór nad Zespołem ds. monitorowania zagrożenia koronawirusem.
Płyny zostaną w pierwszej kolejności rozdystrybuowane listonoszom listowym (PS) i paczkowym (POL). Są to osoby, które mają największy kontakt z klientem bez możliwości użycia bieżącej wody i mydła antybakteryjnego. W miarę możliwości i dostępności środków na rynku realizowane będą potrzeby w innych komórkach organizacyjnych.
Płyny dezynfekcyjne dla listonoszy będą wydawane na początku w butelkach o poj. 100 ml. Ilość ta ma w założeniu wystarczyć na okres 1 tygodnia. Zatem kluczowe dla powodzenia całej akcji zaopatrzenia zgodnie z wytycznymi funkcjonującego w Spółce zespołu ds. monitorowania zagrożenia koronawirusem jest odpowiednie racjonowanie przez przełożonych kupowanych zasobów. Należy pamiętać, by zachować opróżnione butelki celem ponownego wykorzystania ich w późniejszym okresie, gdy będą realizowane dostawy w opakowaniach o większej pojemności i dojdzie do konieczności rozlewania ich zawartości na poszczególnych pracowników. Dodatkowo dostarczone zostaną płyny w pojemnikach o dużych pojemnościach do dezynfekcji powierzchni kontaktowych.
Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia?
Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi, który powraca do pracy po wyjeździe do regionu/kraju, w którym był narażony na zakażenie koronawirusem?
Na te i inne pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy na stronie:
W dniu 29 października 2019r. odbyła się kolejna tura mediacji w ramach sporu zbiorowego prowadzonego przez ZZPP w zakresie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników PP S.A.
Pracodawca przedstawił kolejną propozycję dotyczącą jednorazowych dodatkowych płatności w dwóch transzach po 400 zł brutto w miesiącu listopadzie i grudniu br.
List otwarty Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Poczty
Koleżanki i Koledzy,
W nawiązaniu do wspólnego komunikatu organizacji reprezentatywnych z dnia 19 września 2019r. a także komunikatu, który przedstawiła strona pracodawcy w sprawie przebiegu mediacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń w 2019 roku oraz postulatów zgłaszanych przez stronę społeczną, chciałbym poinformować o kilku istotnych faktach.
Mediacje ze Związkiem Zawodowym Pracowników Poczty17.07.2019,
17 lipca br. odbyło się kolejne spotkanie ze Związkiem Zawodowym Pracowników Poczty dotyczące postulatów płacowych i prowadzone w ramach sporu zbiorowego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Pracodawcy i Związku Zawodowego oraz mediator (osoba z listy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustalona wspólnie przez strony sporu zbiorowego). Obecność trzeciej, bezstronnej osoby jest następstwem podpisania protokołu rozbieżności. W spotkaniu, jako obserwator, wziął również udział Robert Czyż – przedstawiciel Pracowników w Radzie Nadzorczej Poczty Polskiej.
W związku z wejściem w życie znowelizowanej Ustawy o związkach zawodowych, Związek Zawodowy Pracowników Poczty w dniu 11 czerwca 2019 roku wprowadził zmianę w zapisach Statutu ZZPP, dostosowując go do aktualnie obowiązujących przepisów.
Kolejne spotkanie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w Poczcie Polskiej, w ramach sporów zbiorowych zgłoszonych przez reprezentacyjne Związki Zawodowe, odbędzie się w dniu 22 maja br. (środa).
Na spotkanie zaproszone zostały:
Związek Zawodowy Pracowników Poczty oraz Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” .
W dniu 30 kwietnia br. w siedzibie Spółki odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Pracodawcy z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi.
Przedmiotem spotkania było procedowanie związane z podziałem funduszu wynagrodzeń osobowych na jednostki organizacyjne i rezerwy Spółki na 2019 rok, oraz kwestie związane z postulatami płacowymi zgłoszonymi przez organizacje reprezentatywne.
Przewodniczący ZZPP Sławomir Redmer poinformował, że nasza organizacja związkowa nie podpisze przedłożonego podziału funduszu wynagrodzeń osobowych na jednostki organizacyjne oraz rezerwy Spółki w 2019 roku, analogicznie jak wcześniej nie podpisano porozumienia w sprawie ustalenia funduszu wynagrodzeń osobowych dla PP SA. na 2019 rok.
W trakcie spotkania obie organizacje reprezentatywne zajęły, a następnie przekazały Pracodawcy wspólne stanowisko w zakresie wyczerpania trybu wynikającego z art. 10 ust. 2 pkt 2 ZUZP.
Zgodnie z deklaracją złożoną w trakcie spotkania, Pracodawca w dalszym ciągu jest gotowy do rozmowy ze stroną społeczną, prowadzenia rokowań w zakresie kwestii płacowych, prowadzone są analizy w zakresie możliwości finansowych Spółki, poszukiwanie źródeł finansowania, a także oczekiwania w zakresie wzrostu przychodów w związku ze zmianą cennika od kwietnia br. i nowych formatów przesyłek.
Uzgodniono, że po 06 maja br. Pracodawca spotka się odrębnie z każdą organizacją reprezentatywną w celu prowadzenia dalszych rozmów w tym zakresie i wypracowania porozumienia.
Wobec braku spełnienia żądania zgłoszonego przez naszą organizację związkową, dalsze rozmowy i negocjacje Związku Zawodowego Pracowników Poczty z Zarządem będą prowadzone w innym trybie.
W dniu 9 października 2018 r Związek Zawodowy Pracowników Poczty podpisał Porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla Pracowników Poczty Polskiej S.A. objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
Region Pionu Kapitału Ludzkiego w Gdańsku Wydział Zamiejscowy w Szczecinie uprzejmie informuje, iż od dnia 01.10.2018r. do 30.06.2019r. odbywać się będą zajęcia sportowe dla pracowników Poczty Polskiej S.A. w ZSO Nr 3 ul. Orawska w Szczecinie, zgodnie z zawartą Umową sala gimnastyczna pozostaje do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w godzinach 20.00 – 21.30.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z PLACU W „SMĘTOWICACH” 1. Plac zabaw jest dla dzieci terenem służącym zabawie i wypoczynkowi. 2. Elementy placu zabaw przeznaczone są dla dzieci w wieku 3 -12 lat. 3. Na terenie placu zabaw dzieci mogą przebywać wyłącznie pod opieką osób dorosłych, które ponoszą za te dzieci pełną odpowiedzialność. 4. Osoby przebywające na terenie obiektu zobowiązane są do zachowania porządku. 5. Z urządzeń zabawowych należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem. 6. Należy bezwzględnie przestrzegać uwag oraz zaleceń umieszczonych na tablicach ostrzegawczych i informacyjnych umieszczonych przy obiektach i wybiegach zwierząt. 7. Za szkody materialne powstałe na skutek nieprawidłowego korzystania z obiektu, jego urządzeń i sprzętu odpowiadają korzystający, a w przypadku niepełnoletnich ich opiekunowie i rodzice. ZABRANIA SIĘ NA TERENIE GOSPODARSTWA 1. Zwiedzającym nie wolno wchodzić na ogrodzenia, przekraczać barier i ogrodzeń, wkładać rąk i nóg za te zabezpieczenia. 2. Zwiedzającym nie wolno sadzać ani stawiać dzieci na ogrodzeniach i barierkach. 3. Wrzucania do klatek, na wybiegi i do zbiorników wodnych jakichkolwiek przedmiotów. 4. Niepokoić i denerwować zwierząt 5. Zabrania się w szczególności: • niszczenia urządzeń zabawowych, • zaśmiecania terenu, • niszczenia zieleni, 6. Zakaz wprowadzania zwierząt Gospodarstwo Agroturystyczne Smętowie nie odpowiada za wypadki i szkody wynikłe z nieprzestrzegania Regulaminu.
Uchwała nr 3/2018 Rady Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Poczty z dnia16.04.2018 r.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty na posiedzeniu Rady Krajowej w dniu 16.04.2018r. podjął Uchwałę, w której żąda:
wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Poczty Polskiej S.A. objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy w kwocie 300,00 zł na etat do wynagrodzenia zasadniczego od dnia 1 kwietnia 2018r.
przedstawienia ostatecznych wyników badań AAOD i AAPP przeprowadzonych w październiku 2017r.
wprowadzenia w całej eksploatacji PP S.A. rezerwy urlopowo-chorobowej na poziomie 12%.
Niespełnienie żądań ZZPP w terminie do dnia 15 maja 2018r. będziemy traktować jako wszczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą. Ponadto w przypadku nieuwzględnienia ww żądań, ZZPP zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia strajku.
Kodeks pracy w ciągu kilkudziesięciu lat swego obowiązywania był wielokrotnie nowelizowany co spowodowało, iż stał się dokumentem nieczytelnym i skomplikowanym, wywołującym wiele trudności w praktycznym stosowaniu jego przepisów. Na przestrzeni lat często zmieniały się również zapisy zbiorowego prawa pracy, znajdujące się w kilkunastu ustawach regulujących poszczególne zagadnienia.
Częste zmiany, wielość aktów prawnych i niejasność ich przepisów, a także zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze spowodowały, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają kłopoty ze sprawnym poruszaniem się w polskim prawie pracy.
Powołana we wrześniu 2016 roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (dalej: Komisja) miała za zadanie „naprawić” prawo pracy, a tym samym stworzyć nowoczesne, zrozumiałe i sprawiedliwe rozwiązania. W tym celu Komisja przystąpiła do opracowywania projektów ustaw regulujących indywidualne i zbiorowe prawo pracy.
Po kilkunastu miesiącach wytężonej pracy, w dniu 14 marca br. Komisja przyjęła projekt nowego Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Poza trudnym zadaniem zgromadzenia przepisów kilkunastu obecnych ustaw w dwóch kodeksach, Komisja zaproponowała wiele nowych rozwiązań, z których część już dzisiaj budzi ogromne kontrowersje.
Spośród nowych propozycji w szczególności należy zwrócić uwagę na następujące:
domniemanie istnienia stosunku pracy - może objąć okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających pozew o ustalenie,
wprowadzenie nowych rodzajów umów o pracę:
umowa o pracę sezonową - na okres nie dłuższy niż 150 dni w roku kalendarzowym, a łącznie tych umów nie może być więcej niż 3 w roku kalendarzowym,
umowa o pracę na czas wykonywania pracy dorywczej - na okres nie dłuższy niż 30 dni w ciągu roku kalendarzowego, a łączna liczba tych umów nie może być wyższa niż 6 w roku kalendarzowym,
nieetatowa umowa o pracę - praca nieprzekraczająca 20 godzin na tydzień, wykonywana przez pracownika będącego studentem do 26 roku życia albo przez pracownika po 60 roku życia (mechanizm podobny do kontraktu „zero godzin”, funkcjonującego na brytyjskim rynku pracy),
znaczące wydłużenie czasu trwania umów o pracę na okres próby – do 182 dni, a w niektórych przypadkach nawet do 273 dni,
obowiązek pracodawcy wskazania przyczyny wypowiedzenia także w odniesieniu do umowy o pracę zawartej na czas określony,
wprowadzenie nowej kategorii osób zatrudnionych - pracownicy domowi (są to osoby wykonujące pracę w gospodarstwie domowym w celu zaspokojenia potrzeb osobistych zatrudniającego, członków jego rodziny lub potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego tych osób),
określenie pozycji tzw. samozatrudnionego ekonomicznie zależnego - samodzielna praca na rzecz konkretnego przedsiębiorcy, jednostki organizacyjnej lub gospodarstwa rolnego w sposób bezpośredni, przeciętnie w wymiarze co najmniej 21 godzin na tydzień, przez okres co najmniej 182 dni,
ograniczenie możliwości stosowania umów cywilnoprawnych na rynku pracy,
znaczne poluzowanie obowiązków dla pracodawcy zatrudniającego nie więcej niż 10 pracowników:
pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony, jak i na czas określony bez wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (w zamian pracownikowi wypłacana jest rekompensata pieniężna, której wysokość jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy),
brak obowiązku konsultacji w razie zamiaru zwolnienia pracownika,
wyłączenie zasady przedłużenia umowy o pracę na czas określony albo na okres próbny do dnia porodu (znaczące ograniczenie ochrony pracownicy w okresie ciąży),
nowy sposób konsultacji związkowej zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o prace zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas
określony z przyczyn dotyczących pracownika (zawiadomienie pracownika - wskazanie przez pracownika organizacji związkowej - przeprowadzenie konsultacji - wysłuchanie pracownika - podjęcie ostatecznej decyzji przez pracodawcę),
możliwość „wykupienia się” przez pracodawcę zatrudniającego do 50 pracowników, w razie złożenia przez pracownika pozwu do sądu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy - w zamian obowiązek wypłacenia pracownikowi zadośćuczynienia w wysokości od 9-krotności do 5-krotności wynagrodzenia zasadniczego,
wprowadzenie „bonusu” tj. świadczenia, które może służyć zaspokajaniu potrzeb społecznych pracowników lub realizacji celów zakładowych i choć w części nie jest uzależnione od wykonywania i wyników pracy. Bonus nie może być wyższy niż 25% wysokości wynagrodzenia za dany okres,
wyższy dodatek za pracę w nocy – 20% stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia zasadniczego pracownika,
umożliwienie stosowania wobec określonych grup pracowniczych klauzuli opt – out, a więc przedłużenia tygodniowego czasu pracy do 60 godzin, na podstawie pisemnej zgody pracownika,
możliwość wprowadzenia poprzez postanowienia układu zbiorowego pracy indywidualnych kont wynagrodzeń za godziny nadliczbowe dla pracowników – polegają na zawieszeniu wypłaty normalnego wynagrodzenia za pracę oraz dodatku za prace w nadgodzinach. W ten sposób pracodawca ma możliwość dysponowania środkami pieniężnymi i ich wypłacania pracownikom w razie braku pracy np. w razie załamania popytu (na to musi być jednak zgoda związków zawodowych),
bardziej szczegółowe zasady rozliczania dyżurów pracowniczych, w tym tzw. dyżurów elastycznych,
wprowadzenie nowych nietypowych form organizacji czasu pracy, np. praca w systemie podziału tego samego stanowiska pracy, organizacja czasu pracy we własnym zakresie, zespołowa organizacja pracy,
wprowadzenie 26 dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy,
wprowadzenie zasady, iż w sytuacji gdy pracownikowi przysługuje w roku kalendarzowym nie więcej niż 12 dni urlopu wypoczynkowego, to wówczas pracodawca udziela go wyłącznie w jednej części,
szybkie wygaśnięcie prawa do urlopu wypoczynkowego – do 31 marca lub w wyjątkowej sytuacji do 30 września następnego roku kalendarzowego (w zamian pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownikowi zadośćuczynienia w wysokości 2-krotności wynagrodzenia urlopowego),
urlop na żądanie będzie wymagałzgody pracodawcy, jeżeli pracownik wskaże pracodawcy termin wykorzystania urlopu, krótszy niż 24 godziny przed godziną rozpoczęcia pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy pracownika,
wprowadzenie zasady, iż korespondencja między pracodawcą a organizacją związkową w sprawach indywidualnych ze stosunku pracy odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, chyba że strony ustalą inaczej,
obligatoryjne powoływanie komisji pojednawczej, pod warunkiem iż pracodawca zatrudnia co najmniej 150 pracowników. W przypadku jej niepowołania pracodawca ustanawia procedurę mediacji (wszystkie mechanizmy w uzgodnieniu z organizacją związkową, a w razie jej braku po uzyskaniu pozytywnej opinii rady zakładowej lub pracowników),
poważne modyfikacje w funkcjonowaniu organizacji związkowych na poziomie zakładu pracy poprzez wskazanie warunków działania delegata związkowego albo zakładowej organizacji związkowej (warunek działania zoz: zrzeszanie co najmniej 10% lub 15% pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy),
możliwość złożenia do sądu pracy wniosku o zawieszenie skutków prawnych dokonanego wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia chronionemu działaczowi związkowemu,
obligatoryjność inicjowania rokowań układowych przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 50 pracowników, u którego działa zakładowe przedstawicielstwo związkowe,
szczegółowe regulacje dotyczące połączenia oraz podziału związków zawodowych,
możliwość powołania rady zakładowej (de facto jest to dzisiejsza rada pracowników),
obowiązek wydania regulaminów pracy, wynagradzania oraz innych przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników,
warunkiem wszczęcia sporu zbiorowego będzie wystąpienie do pracodawcy z żądaniami przez co najmniej jedno reprezentatywne zakładowe przedstawicielstwo związkowe,
arbitraż społeczny w sporze zbiorowym przekazany wojewódzkiej radzie dialogu społecznego (spór zakładowy) lub Radzie Dialogu Społecznego (spór ponadzakładowy),
brak przepisów dotyczących możliwości funkcjonowania międzyzakładowej organizacji związkowej.
Generalnie można wskazać, iż wbrew zapowiedziom duża część rozwiązań zaproponowanych przez Komisję jest wyjątkowo nieczytelna i skomplikowana, co może spowodować ogromne problemy w stosowaniu nowych regulacji.
W dniu 28 lutego br odbyło się posiedzenie organów statutowych ZZPP. Dyskusja dotyczyła m.in. zbliżających się wyborów przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej IV kadencji, przygotowania do Kongresu OPZZ, stanu negocjacji Aneksu do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czasu pracy w PPO i BJiP, skarg ZZPP do Państwowej Inspekcji Pracy. Prezydium związku przedstawiło również sprawozdanie ze spotkania reprezentatywnych organizacji związkowych ze stroną pracodawcy w sprawie planu rzeczowo-finansowego na 2018 roku. Plan nie przewiduje wzrostu wynagrodzeń pracowników Poczty Polskiej S.A. w bieżącym roku. Członkowie KW ZZPP przyjęli uzgodnienie, że w przypadku braku zmiany stanowiska pracodawcy w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników PP S.A. w 2018 roku, ZZPP wejdzie w spór zbiorowy z pracodawcą w tym zakresie. KW ZZPP podjęło również decyzję o konieczności wystąpienia do pracodawcy o pilne przedstawienie wyników badań AAOD oraz AAPP, które zostały zakończone w grudniu 2017 roku. Uzgodniono również konieczność wystąpienia do pracodawcy w sprawie zmiany sposobu dofinansowania imprez organizowanych przez Komitet Sportu z funduszy Komisji Socjalnych.
Regulamin premiowania, obowiązujący od maja 2017 roku, został przyjęty na czas nieokreślony. Zdefiniowane są w nim parametry, które posłużą do wyliczenia kwot poszczególnych rodzajów premii i mają charakter uniwersalny, tj. mają zastosowanie w kolejnych latach.
W dniu 1 grudnia 2017 roku Związek Zawodowy Pracowników Poczty wraz z drugą reprezentatywną organizacją związkową podpisał „Porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla Pracowników Poczty Polskiej S.A. objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy”. Zgodnie z postanowieniami Porozumienia, wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich Pracowników osiągających wynagrodzenie zasadnicze w kwocie do 3.000 zł brutto wyniesie 120 zł brutto, natomiast dla Pracowników eksploatacji (wykaz grup zawodowych w treści Porozumienia), otrzymujących wynagrodzenie zasadnicze w przedziale 3.000 zł -3.500 zł brutto uzgodniono wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 100,00 zł brutto.
22 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Pracodawcy z reprezentatywnymi Związkami Zawodowymi dotyczące kolejnej możliwości wzrostu wynagrodzeń Pracowników.
Według założeń Projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw Poczta Polska trafi na istniejącą od stycznia br. listę spółek, które nie mogą wyjść z posiadania Państwa Polskiego.
Poczta Polska zapowiada dużo szybszy transport przesyłek. Wszystko dzięki miliardowi złotych, które pójdzie w najbliższych latach na rozbudowę sieci logistycznej. Będzie się składał na nią Centralny Hub Logistyczny, 3 sortownie regionalne i 54 składy.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty oddział w Szczecinie serdecznie zaprasza na organizowany już corocznie, wypoczynek sobotnio-niedzielny w Międzyzdrojach (Lubiewo) w dniach 16-17.09.2017r.
Koszt całkowity: 195 zł/os.
Odpłatność członków Naszego związku i ich rodzin 95 zł/os.
Termin przyjmowania zgłoszeń:
do dnia 5 września 2017 r.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia (telefonicznie lub mailowo) należy kierować do:
Marzena Szewczyk 502017046 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów ...
Startujemy ze Szczecina (przez Goleniów), Myśliborza (przez Barlinek, Stargard) i Stargardu (przez Nowogard). Powrót 17.09.201 g. 16.00.
Wieczorem planujemy kolację grillową z dobrą muzyką i tańcami.